Az utóbbi években jelentősen megnőtt a külföldön munkát vállaló honfitársaink száma. Sok cég foglalkozik munkaerő-közvetítéssel és egyre több külföldi cég keres kifejezetten magyar munkaerőt, mivel jó szakemberből mindenhol hiány van. Sajnos sokan kihasználják ezt a folyamatot és megpróbálnak mindenféle trükkel pénzt kicsalni a külföldön munkát keresőkből.
Mielőtt bárki rábízná a pénzét egy jól fizető külföldi állásokat ígérő állítólagos munkaközvetítőre, nem árt, ha néhány dolognak utánanéz. Alább felsorolunk néhány olyan ismertetőjelet, amely segít megkülönböztetni a valós és a hamis külföldi munkalehetőségeket.
Munkaerő-közvetítéssel, munkaerő toborzással csak olyan cégek foglalkozhatnak, melyek rendelkeznek a Munkaügyi Minisztérium (közvetlenül valamely munkaügyi központ által kiadott) idevonatkozó engedélyével. Ennek az engedélynek a megszerzéséhez feltétlenül szükséges, hogy a cég alkalmazottai / ügyvezetője rendelkezzen a megfelelő felsőfokú munkaerő-piaci ügyintézői képesítéssel, szakmai gyakorlattal. Azon cégek, magánszemélyek, akik engedély nélkül folytatnak hasonló tevékenységet, a törvény ellen vétenek. A törvényes keretek közt működő cégek számára kötelezően fel kell tüntetni tájékoztatóikon, honlapjukon a Munkaügyi Minisztérium engedélyének számát is.
Mindenképpen gyanút kelt, ha egy cég nem rendelkezik saját irodai háttérrel. Ha sehol sem találjuk a cég címét és a cég képviselője sem hajlandó ezt elárulni, valószínűleg csalókkal van dolgunk. Mi más lehet az oka annak, hogy bujkálnak a munkavállalók elől, csak semleges helyen, de leginkább a munkavállaló lakcímén hajlandóak találkozni. Sok esetben ezek a cégek székhely szolgáltatást nyújtó vállalkozások címén vannak bejelentve és a helyszínen általában csak egy postafiók található.
Sok olyan csaló tevékenykedik a munkaerő-piacon, akik külföldi munkát ígérve egy csomagot küldenek a jelentkezőknek, melyet a postán vehetnek át az előre ismertetett összeg kifizetése után. Addig amíg ezt a csomagot át nem veszi a jelentkező, a cég nem hajlandó semmi konkrét információval szolgálni az álláslehetőségekről. Majd amikor a csomag kifizetésre kerül, általában kiderül, hogy semmilyen munkalehetőség nincs a háttérben, hanem a cég csak információt ad el, mely szerintük segítheti a munkavállalót a külföldi elhelyezkedésben. Ezek az információk azonban szinte kivétel nélkül ingyenesen fellelhetők az Interneten. Ezek után a cég képviselője hirtelen elérhetetlenné válik, nem veszi fel többé a telefont.
A mai magyar törvénykezés tiltja, hogy egy munkaerő-közvetítéssel foglalkozó cég pénzt kérjen a munkavállalótól az általa nyújtott szolgáltatásért. Ezek a cégek minden esetben a velük szerződésben álló munkaadóktól kapják jutalékukat a kiközvetített munkavállalók után. Aki bármilyen címszóval is előre pénzt kér a munkaközvetítésért, törvényellenesen cselekszik.